BADANIA WŁASNOŚCI CHŁODZĄCYCH CHŁODZIW HARTOWNICZYCH
Wykonujemy badania zdolności chłodzącej dla następujących rodzajów chłodziw hartowniczych:
-
oleje hartownicze,
-
kąpiele polimerowe i inne roztwory wodne.
Sposób przeprowadzenia pomiarów dla olejów hartowniczych ściśle określa międzynarodowa norma ISO 9950 *). Opisuje ona test laboratoryjny, który w interesujący sposób przedstawia własności chłodzące (własności termokinetyczne) przemysłowych chłodziw hartowniczych. Metoda umożliwia znalezienie powiązania pomiędzy intensywnością oziębiania i wynikami hartowania. Charakteryzuje się dużą dokładnością i powtarzalnością. Wyniki przedstawiane są zarówno w postaci bardzo czytelnych wykresów krzywych chłodzenia i krzywych szybkości chłodzenia, jak i w postaci wartości liczbowych dla charakterystycznych wielkości (np. szybkość maksymalna).

Wyniki testu umożliwiają porównanie własności termokinetycznych różnych odmian olejów i na tej podstawie wnioskowanie o ich przydatności do określonych zastosowań. Za pomocą tej metody można badać stopień zużycia chłodziwa w czasie eksploatacji oraz określać wpływ różnych czynników technologicznych i recepturalnych na własności termokinetyczne. Należy zanaczyć, że dzięki dokładnemu określeniu przez normę ISO 9950 warunków prowadzenia pomiarów, możliwe jest kontrolowanie własności chłodzących oleju niezależnie od stosowanej instalacji hartowniczej i gatunku obrabianego materiału.
W naszych badaniach olejów hartowniczych ściśle posługujemy się normą ISO 9950 od czasu jej publikacji. Wszystkie pomiary są udokumentowane i archiwizowane.
Do przeprowadzenia testu niezbędne są minimum 2 litry oleju. Temperaturę badania najlepiej określić przyjmując średnią lub skrajne temperatury z zakresu jego stosowania. Gdy temperatura nie jest określona w zleceniu - przyjmowana jest normatywnie na poziomie 40 0C.
Do badań własności termokinetycznych chłodziw polimerowych i innych roztworów wodnych, wykorzystujemy stanowisko pomiarowe określone normą ISO 9950 i zaadaptowane zgodnie z zaleceniami autorów metody.
Dzięki swojej uniwersalności metoda nadaje się do pomiarów zdolności chłodzacej dowolnych chłodziw. Ruch kąpieli realizowany jest przez propeller (mieszadło) o regulowanej szybkości obrotowej i stanowi kombinację przepływu laminarnego i turbulentnego. Uzyskujemy w ten sposób symulację warunków panujących w przemysłowych wannach hartowniczych. Do przeprowadzenia badań niezbędna jest próbka kąpieli o objętości ok. 4 litry.
*) Międzynarodowa norma ISO 9950 została opracowana przez Komitet Techniczny Międzynarodowej Federacji Obróbki Cieplnej (IFHT) "Naukowe i Technologiczne Aspekty Chłodzenia" i wydana po raz pierwszy 01-05-1995. Bazuje na angielskiej metodzie bezposredniego określania zdolności chłodzącej, opracowanej w Centrum Obróbki Cieplnej im. Wolfsona w Birmingham.