POLIMEROWE CHŁODZIWA HARTOWNICZE
Oleje mineralne oraz woda, przez szereg lat były najbardziej rozpowszechnionymi chłodziwami hartowniczymi. Te dwa typy chłodziw, różniące się w zasadniczy sposób swoimi właściwościami chłodzącymi, nie spełniały często wymagań stawianych przed współczesnymi procesami technologicznymi obróbki cieplnej. W latach pięćdziesiątych XX w. w USA i we Francji pojawia się trzecia grupa chłodziw: chłodziwa wodno-polimerowe, które zaczynają stopniowo wypełniać lukę pomiędzy wodą a olejem. W ciągu ostatnich lat rozwój chłodziw polimerowych zmierza głównie w kierunku upodobnienia ich własności technologicznych, (termokinetycznych) do własności olejów mineralnych.
Badania nad wodno-polimerowymi chłodziwami w Polsce zostały zapoczątkowane w latach 70-tych w IMP w Warszawie i zaowocowały opracowaniem szeregu chłodziw hartowniczych o nazwach: Akwapol, APG, POLIMEROL i WODOL.
Od ponad 20 lat prace badawczo-rozwojowe prowadzone są w „PRO-IMP” sp. z o.o. w Rzeszowie. Polimerowe chłodziwa hartownicze POLIHARTENOL nie tylko zwiększają asortyment chłodziw hartowniczych w Polsce ale również wprowadzają nową jakość. Ich opracowanie było możliwe między innymi - dzięki współpracy z prof. dr hab. inż. Wacławem Lutym - członkiem specjalistycznego komitetu IFHT (International Federation for the Heat Treatment of Materials) zajmującego się naukowymi i technologicznymi aspektami oziębiania.